Konteyner Ev Yapımı

Konteyner, İngilizce container kelimesinden dilimize geçmiştir. Cantainer kelimesi kutu, kapalı kasa anlamına gelmektedir. Konteyner normalde dünya çapında taşımacılıkta kullanılan çelikten üretilmiş kapalı kutu şeklindeki yapılar olarak bilinir ve yük taşımacılığında kullanılırlar. Ancak ülkemizdeki prefabrik yapı sektöründe farklı amaçlar için üretilmiş konteyner değişik şekillerde kullanım alanına sahiptir. Ofis ve büro, şantiye, wc, depo, lojman, yatakhane veya yemekhane gibi teknik olarak diğer prefabriklerden bir farkı olmayan konteynerlerin bir çeşidi de konteyner evlerdir.

                Konteyner evlerin malzeme maliyeti normal bir evin inşaat malzemelerinkinden düşüktür. Bu nedenle tercih edilmektedir. Bir avantajı da normal bir inşaat gibi oluşturması uygun sadece birkaç çeşit planı olmamasıdır. Bu ev çeşitleri için sınırsız sayıda yerleşim planı oluşturulabilmektedir. Genelde tek katlı olan bu ev çeşitlerine şehir merkezlerinde pek rastlanmamaktadır. Birçoğu yeşilin bol olduğu şehirlerin dışına doğru kalan alanlarda kurulmuştur.

                Genellikle sade görünümlü ve iç dizaynı sıradan olanların yanında dışı boya ile renklendirilmiş daha güze görüntüsü olanları da tasarlanmıştır. Çelikten oluşan yapısından dolayı dayanıklı evler arasında yer alırlar. Yağmur sularının tahliyesi için çatısında köşe kolonları olanlar ve müşterinin isteğine göre ısı yalıtımı yapılmış olanları da vardır. İçlerinde mutfak tezgâhı, tuvalet, duş teknesi, lavabo gibi normal evlerde bulunan donanımlar mevcuttur. Sıva altı olarak döşenmiş tesisatları vardır.

                Malzemelerin kullanımı ve montesi, maliyetinin kolayca karşılanabilmesi, geliştirilmiş teknikler, imarın kolaylıkla planlanması vs. dolayısıyla konteyner ev yapımı beton dökümüyle inşa edilmiş normal bir evden daha kısa sürmektedir. Konteyner aracılığı ile daha çok şehrin dışında bulunan yerlerde sezonluk kalınan evler yapılmaktadır. Yaylalarda, tarla başlarında bulunan evlerle deniz kenarındaki yazlık tarzı evler bunlara örnek olarak verilebilir.

Tüm parçaları fabrikada üretilip kullanıma hazır şekilde kurulacağı yere getirilen prefabrik evlerde olduğu gibi konteynerlerde de yapım aşaması pratik bir şekilde ilerlediğinden bu evlerin kurulacağı yerin çok geniş olmasına gerek yoktur. Temel kazılıp beton dökülen sıradan binalarda olduğu gibi inşaat makinelerine ve onların kolay çalışması için gerekli, oldukça geniş alanlara ihtiyaç yoktur.

Evin kurulmuş hali;

konteyner-ev-yapimi

5 Yorum Var + Yorum Ekle

  • 3X7 boyutunda, çatılı, verendalı bir konteyner evin fiyatı nedir? ayrıca özellikleri ve bilinmesi gereken hususlsr hakkında bilgi verir misiniz?

  • 2+1 konteyner ev almak istiyorum toplam ne kadara mal olur bana. Numaranizi aradim acan olmadi bilgi almak istiyorum

  • konteyner ev fiyatları istanbul içi ulasım masrafları ve en önemlisi ruhsat alınabiliyormu maliyeti nedir? saygılarımla.

  • Merhalar ben waffle satış konteyner’ı açmayı düşünüyordum, acaba buna yönelik bir çalışmanız var mı özel tasarım yapıyor musunuz? Ben 3 metre uzunluk 2 metre genişlik civarında düşünüyorum.
    Saygılarımla

  • Resimdeki konteyner evin fiyatını öğrenebilir miyim?
    Ödeme koşulları nedir?

Söylemek istediğiniz bir şey var mı? Devam edin ve bir yorum bırakın!

XHTML: Bu etiketleri kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>