Depremde yıkılmayan binalar

Doğanın birçok ölümcül olaylarından farklı olarak depremler habersiz olarak gerçekleşir. Bu yıkıcı güç arkasında büyük bir enkaz ve trajedi bırakarak koca bir şehri saniyeler içinde alt üst edebilir. Bu yüzden depreme dayanıklı binalar inşa etmek için çeşitli yollar bulundu. Dünyada iki türlü yapı vardır. Bir tanesi yalnızca düşey yükler, yapının kendi ağırlığını ve içindeki insan ve eşyaların yükleri için tasarlanmış yapılardır. Diğeri ise düşey yüklerin yanında deprem yükleri için tasarlanmış yapılardır. Bu yapılar betonarme, çelik yada konteyner olabilir. Bir yapının çelik ya da ahşap olması ona kendiliğinden dayanıklılık kazandırmıyor. Yapı malzemesi ne olursa olsun , bir tarafta yalnız düşey yükler için tasarlanmış yapılar vardır. Bu iki tür yapı arasındaki fark depreme dayanıklı yapı tasarımı ve davranışı konusunda uzmanlaşmış bir mühendis tarafından anlaşılabilir. Bu fark yan yana duran iki yapıdan biri yıkılırken diğerinin biraz hasarlı olması ile de anlaşılabilir.

yikilmayan-konteyner

Depreme dayanaklı binalar başında, ucuz ve hızlı edilmesi nedeniyle konteyner evler tercih edilmelidir. Konteyner yöntemi, oldukça büyük felaketler doğurduğu görülen betonarmeden daha güvenli bir inşaat şeklidir. Bu yeniden inşa sürecinde ahşap, beton ve tuğladan daha basit bir yoldur. Konteynırlar depreme dayanıklılık bakımdan neden betonarme binalardan daha iyi olduğunu anlamak için öncelikle deprem anında nelerin yaşandığını düşünelim. Deprem sırasında yer hareket eder. Bu hareketin binaya aktarılması ve binanın da yer ile beraber hareket etmesi gerekir. Bu hareket sırasında ortaya çıkan kuvvetler bina üzerinde etkili olur. İnşaatta kullanılan malzemelerin bu kuvvetlere karşı koyamaması sonucu ise bina çöker. Doğal olarak bina ne kadar ağır ise binaya aktarılan kuvvette o derece büyük olacaktır. Yani bina ne kadar hafif olursa etkiyen kuvvet o kadar az olacaktır. Depreme dayanıklı konteyner binalar güvenli yapılardır. Ayrıca hızlı bir şekilde yapılabilen bu binalar insanların depremden en az hasar ile kurtulmalarını sağlayacaktır.

En çok tercih edilen konteyner modeli için tıklayın.

Söylemek istediğiniz bir şey var mı? Devam edin ve bir yorum bırakın!

XHTML: Bu etiketleri kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>